Ekspedicija po Šiaurinę Lenkiją (su dalyvavimu Žalgirio mūšio minėjimo renginiuose)
2024 m. liepos 11 d. kelionę po Šiaurinę Lenkijos dalį pradėjome nuo Varmės Lidzbarko, kuriame lankėme vyskupų pilį ir rezidenciją. Iki XIII a. šioje vietoje egziztavo prūsų tvirtovė, nuo XIII-XVIII a. Varmės Lidzbarkas priklausė vyskupams. Pilis pastatyta XIV a. viduryje ir yra gotikinės fortifikacijos paminklas, itin vertingas ne tik Lenkijoje, bet ir Vakarų Europos gotikos paveldo kontekste. Toliau lankėme Fromborko Varmės vyskupijos kapitulos katedrą (XV a.) ir įtvirtintą jos kopleksą, šioje katedroje kaunauninko pareigas apie 30 metų ėjo Mikalojus Koperninkas, čia parašė svarbiausius savo veikalus, katedroje buvo ir palaidotas, kurio palaikai visai netikėtai buvo atrasti tik 2010 m. Šventovė garsėja savo unikaliais vargonais, kurių skambesį galėjome išgirsti specialiai ekspedicijos dalyviams paruoštoje senųjų muzikos kūrinių programoje.
Antrąją ekspedicijos dieną aplankėme netoli Elbingo įsikūrusią nedidelę gyvenvietę, pavadinimu Janovas prie Elbingo. Jau XV a. šioje vietoje buvo Kryžiuočių ordinui priklausęs dvaras, kuriame buvo auginami žirgai, vėliau dvaras tapo privačiu. XX a. pradžioje dvaro sodyba ir namas perstatyti, išlikusi dvaro sodybos struktūra, itališkos vilos tipo gyvenamasis namas su dalimi autentiškos vidaus įrankos, nedidelis parkas. Tai nedidelio Rytprūsio dvarelio ir jo likimo pavyzdys. Aplankę dvarą nuvykome į Kvidzyną. Kvidzynas (ordino laikais Marienverderis) buvo Pomezanijos (Pamedės) vyskupijos kapitulos pilis ir katedra (XIV-XV a.). Kompleksas pastatytas križiuočių ordino pilių pavyzdžiu, žavintis savo autentiškumu. Pilyje aplankėme muziejų ir katedrą, kurioje išlikę įspūdingi gotikinės tapybos fragmentai. Pakeliui vykdami į Malborką, dar sutojome nedideliame Gnievo viduramžių miestelyje ant aukšto Vyslos skardžio. XII-XIV a. čia pastatyta kryžiuočių ordino pilis. XV a. viduryje ji atiteko Lenkijai. XVII a. Gnievo seniūnu buvo būsimasis karalius Jonas Sobieskis, kuris savo žmonai greta pilies pastatė barokinius rūmus, nors daug kartų keitėsi pilies šeimininkai ir paskirtis, tačiau tai viena iš kelių labai gerai išsilaikiusių ordino pilių, šiai dienai ji pritaikyta turizmui (įsikūręs muziejus, viešbučiai, SPA, restoranai). Antroje dienos pusėje pasiekėme Malborką. Malborkas (ordino laikais Marienburgas) – Vokiečių ordino sostinė 1309-1457 m., didžiojo ordino magistro rezidencija, dižiausia gotikinė plytų mūro pilis pasaulyje (UNESKO objektas). Pilį lankėme vakare, grožėjomės žibintų šviesoje apšviestais pilies dekorais.
Trečią ekspedicijos dieną vykome į Žalgirio mūšio lauką, kur lankėmės specialiai šiam mūšiui skirtame muziejuje bei Žalgirio mūšio inscenizacijoje – tai viena įspūdingiausių ir didžiausių tokio tipo viduramžių istorijos rekonstrukcijų Europoje, mūšio inscenizacijoje dalyvavo apie tūkstantis šiai dienai pasiruošusių “aktorių”. Iškilmių, skirtų Žalgirio mūšio minėjimui, metu LBKS atstovų delegacija su Lietuvos ambasados Lenkijoje atstovais, Lietuvos kariuomenės atstovais padėjo vainikus prie Žalgirio mūšio monumento ir prie LBKS pastatyto paminklinio akmens. Ketvirtą ekspedicijos dieną lankėme vyskupams priklausiusią gotikinę pilį Olštyne, kurioje veikia nedidelis, bet informatyvus muziejus. Jo ekspozicijos skirtos mikalojui Kopernikui, regiono sakralinei ir pasaulietinei bei taikomajai dailei. Toliau kelionę tęsėme į kalvotose apylinkėse tarp dviejų ežerų įsikūrusį Ryną ir jį garsinančią įstabią XIV-XV a. pilį. Pilis priklausė vokiečių ordiniui , joje kurį laiką gyveno iš LDK pas gryžiuočius pabėgęs Vytautas su žmona Ona, XVI a. pilis pritaikyta Prūsijos kunigaikščio Albrechto medžioklės rezidencijai, dar vėliau, tai yra XIX a. pilyje veikė kalėjimas. Senosios pilies išlikęs tik vienas sparnas, kita – iš XIX a. Pilis šiuo metu veikia kaip viešbutis, SPA, restoranas. Kelionės pabaigoje nuvykome į Šventąją liepą, kurioje aplankėme Švč. Mergelės sanktuariumą ir jėzuitų antsamblį (XV-XVII a.) – vieną iš kelių garsiausių Švč. Mergelės Marijos sanktuariumų Lenkijoje. Šventovėje grožėjomės bažnytiniu paveldu bei gėrėjomės senųjų vargonų muzika bei jų puošyba.