LBKS 30-mečio šventė Gelgaudiškyje
2024 metų rugsėjo 14 dieną Šakių rajone Gelgaudiškio dvaro rūmuose įvyko atkurtos Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos 30-ties metų jubiliejinė šventė. Šventės svečiai – bajorai iš visų LBKS kraštų bei kviestiniai svečiai iš kitų kilmingų organizacijų į dvaro rūmus žengė nutiestu raudonu kilimu, kuriuos hole iškilmimgai pasitiko saksofonisto Antano Milerio muzikos garsai, svečiai buvo vaišinami taure putojančio gėrimo. Šventės dalyviams susirinkus pagrindinėje menėje, renginio vedėjas – meno istorikas dr. Marius Daraškevičius, pasipuošęs istoriniu bajoro kostiumu su kontušo juosta, pristatė LBKS vadovybę. Po Lietuvos Respublikos ir LBKS iškilmingo himnų sugiedojimo šventinę kalbą tarė LBKS Vadas Perlis Vaisieta, 30-ties metų laikotarpio LBKS vadus pristatė LBKS senatorius Aidas Baškys, oficialų pasveikinimo žodį tarė LBKS Garbės vadas Kęstutis Ignatavičius bei LBKS maršalka Stasys Knystautas. LBKS nariams buvo perskaitytas sveikinimas nuo Lietuvos bajorų kraštų susivienijimo Panevėžio krašto vado Egidijaus Matulevičiaus. Po sveikinimo žodžių renginio vedėjas meno istorikas dr. Marius Daraškevičius moderavo pokalbį apie bajorijos reikšmę Lietuvos istorijoje su Sąjungos Garbės nariu karo istoriku dr. Valdu Rakučiu.
Pasibaigus istorikų kalboms, menėje skambėjo Klaipėdos pilies teatro aktorių – Ramūno Zebleckio Šepučio ir jos žmonos Vilijos savos kūrybos dainos bei LBKS Garbės vado Kęstučio Ignatavičiaus ir jo anūkės Indrės vokaliniai numeriai. Rūmų šeimininkė, ponia Diana Sederavičiūtė papasakojo dvaro istoriją, apie buvusius dvaro šeimininkus ir kuo dvaras gyvena šiandien. Renginio organizatorė ir LBKS vado pavaduotoja kultūrai Aelita Bielinytė tarė pasveikinimo žodį ir įvardijo priežastis, kodėl LBKS 30-mečio šventei buvo pasirinktas būtent Gelgaudiškio dvaras. Vėliau šventės dalyviai buvo pakviesti aplankyti rūmų menes, kuriose buvo pristatomi kuriančiųjų bajorų darbai, kraštų istorijas pasakojantys nuotraukų stendai, paveikslai, bajorų menininkų ir mokslininkų išleistos autorinės knygos, taip pat buvo galima pamatyti žurnalo „Lietuvos bajoras“ leidinių komplektą nuo pirmojo iki paskutiniojo leidinio, taip pat medalius, insignijas, raštus-padėkas už mecenavimą.
Kauno krašto ekspozicijų menėje VDU prof. Darius Danusevičius skaitė paskaitą apie ąžuolus, jų ilgaamžiškumą bei DNR kodą, kai kurie Lietuvoje augantys ąžuolai vis dar mena LDK Didžiųjų kunigaikščių laikus, vieno iš jų, tai yra Karvelių ąžuolo, kurio amžius – 700 metų, gilę maišelyje šventės dalyviai galėjo gauti dovanų ir vėliau pasisodinti savo šeimos ąžuolą. Po paskaitos apie ąžuolus, Lietuvos bajorų Kauno krašto sąjungos ekspozicijų menėje svečiai buvo vaišinami kepto stirnino puošto žalumynų karūna ir laukinio miško paršelio mėsa, kuriuos šventės svečiams dovanojo LBKKS narys, aistringas medžiotojas bei medžiotojų draugijos ir sąjungos narys Žilvinas Jonas Giedraitis, o numalšinti troškulį svečiai galėjo istorinio paveldo gėrimu – midumi, kurį švečiams dovanojo LBKKS narys Vilmantas Gudonavičius. Vaišindamiesi svečiai galėjo apžiūrėti Kauno krašto ekspoziją, kurioje buvo eksponojama gausybė įvairių istorinių dokumentų, nuotraukų, mokslinių straipsnių, knygų, gobelenų, įspūdingų siuvinėtų paveisklų bei šviesaus atminimo Dalios Tišerskytės kūrybos.
Po ekspozicijų apžiūros, daugiau nei 170 svečių rinkosi vidiniame rūmų kieme prie šventinių stalų paragauti gardžių valgių bei pabendrauti tarpusavyje. Šventės vedėjas meno istorikas dr. Marius Daraškevičius svečiams pristatė ir į terasos sceną pakvietė senovinių šokių kolektyvą iš Marijampolės, po šokėjų pasirodymo svečiai galėjo prisijungti prie kolektyvo ir drauge sušokti vieną ir kitą šokį. Renginį vainikavo šventinis tortas su LBKS herbu ir fejerverkais, kurio pirmąjį gabalėlį simboliškai prapjovė LBKS vadas Perlis Vaisieta.
Lietuvos bajorų Kauno krašto sąjungos vadas Stasys Knystautas nuoširdžiai dėkoja visiems šventės organizatoriams ir kiekvienam nariui bei dalyviui prisidėjusiam prie renginio ir ekspozicijų kūrimo.