Ekskursija – Raudondvario dvaras / “M. K. Čiurlionio kelias į Kauną”
2025 metų balandžio 5 dieną Vilniaus ir Kauno krašto bajorų sąjungos nariai ekskursiją pradėjo Raudondvaryje, įsikūrusiame netoli Nevėžio ir Nemuno santakos. Resansiniuose dvaro rūmuose laukė teatralizuota eksursija “Dvaro ponios Klaros prisiminimai”. Nepaprastai žavi ir elegantiška, iš tolimos Amerikos atkeliavusi į Raudondvarį, Klara Elžbieta (kurią įkūnijo gidė Lina Čekanauskienė), papasakojo didingą dvaro istoriją bei čia gyvenusios didikų giminės nuveiktus darbus ir jų pomėgius, praskleidė dvaro šeimininkų paslapčių skraistę. Pasivaikščiojimo po dvaro teritoriją metu sužinojome, kaip XIX amžiuje Raudondvaryje buvo sutinkami garbūs svečiai, kokie rūpesčiai ir džiaugsmai užklupdavo čia gyvenusią grafų Tiškevičių šeimą. Na ir, žinoma, grafienė savo svečius pakvietė puodeliui kavos ir gabalėliui nuostabaus šokoladinio torto. Tad po ekskursijos užsukome į dvaro restoraną (buvusią Tiškevičių oranžeriją), ir klausydamiesi grafienės pasakojimo apie kavą ir šokoladą, saldžiai užbaigėme viešnagę Raudondvaryje.
Toliau ekskursija tęsėsi Kaune, Laisvės alėjoje, prie dabartinės Kauno miesto savivaldybės, nes šioje vietoje prasidėjo mūsų pažintinė kelionė su M. K. Čiurlioniu, kadangi netoli šios vietos buvusiame pastate, 1908 metais įvyko pirmoji lietuvių dailės paroda, kurią organizavo Lietuvių dailės draugijos vicepirmininko pareigas tuo metu ėjęs M. K. Čiurlionis. Vėliau gidės pasakojimai apie M.K. Čiurlionį persikėlė ant Pelėdų (Ąžuolų) kalno, kur 1925 metais Meno mokyklos kaimynystėje iškilo vadinamoji Laikinoji Čiurlionio galerija, kurioje daugiau kaip dešimt metų buvo saugomi M. K. Čiurlionio ir kiti nacionalinės svarbos meno kūriniai. Toliau su gide užsukome į buvusią Kauno meno mokyklą (šiuo metu pastatai priklauso Kauno kolegijai), išugdžiusią gausią menininkų kartą, kurių darbai sudaro Lietuvos dailės aukso fondą, išgirdome, kas buvo tie angelai sargai, daugiausiai prisidėję išsaugant Čiurlionio kūrybinį palikimą. Pasigrožėjome viena įsimintiniausia Kauno panorama ant Pelėdų kalno.
Ekskursiją baigėme nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, kuriame susipažinome su naujausia jubiliejine paroda “Nuo gintarų iki žvaigždžių: M. K. Čiurlionis, amžininkai, bendraminčiai”, kurios pagrindinė kuratorė – Kathleen Soriano (Jungtinė Karalystė). Paroda skirta 150-ajam žymiausio Lietuvos kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimimo jubiliejui paminėti, kuri leido mums naujai pažvelgti į šio menininko kūrybą ir jo mėgstamiausių temų – jūros ir kosmoso – sąsajas. Ekspozicijoje apžiūrėjome ne tik M.K. Čiurlionio ir jo amžininkų, bet ir šiuolaikinių menininkų kūrinius, kuriems svarbios jūros ir kosmoso idėjos.
Ekskursijos organizatorė – LBKS Vado pavaduotoja kultūrai Aelita Bielinytė (h. Drzewica)
Nuotraukų autorius – LBKKS Tarybos narys Marius Staškevičius (h. Leliwa)





























